Co należy zrobić aby wkręcić się w organizacje społeczne?

social-media-581783_1280Organizacje społeczne są wizytówką demokracji oraz wolności słowa. Mogą zrzeszać w swoich strukturach ludzi różnych poglądów, ludzi których łączą określone pasje, wiedza, status społeczny czy też chęć działania w jakiejś dziedzinie. Większość organizacji społecznych ma charakter jawny, choć nie brakuje także tych tajnych, o których świat bardziej milczy i wysnuwa wobec nich domysły aniżeli twarde fakty.

Jak można zapisać się do organizacji społecznej?

Bynajmniej nie jest to takie trudne. Na samym początku oczywiście należy określić jaka organizacja najbardziej by nam odpowiadała. Są tacy, którzy z chęcią widzieliby się w organizacji o charakterze politycznym, inni w kulturalnej, jeszcze inni na przykład w społecznej. Kiedy stworzymy bazę organizacji, do których chcielibyśmy należeć, powinniśmy przyjrzeć się ich regulaminom, statutom, hierarchii. Skrupulatne zapoznanie się z tymi informacjami pozwoli wybrać najbardziej dogodne miejsce dla siebie.

Jeśli jednak nie znajdziemy żadnego odpowiadającego naszym zainteresowaniom czy aspiracjom stowarzyszenia, to istnieje alternatywa w postaci założenia i powołania do życia swojej własnej organizacji. Do założenia stowarzyszenia będziemy potrzebować jednak jeszcze czternastu innych chętnych, dzięki którym takowe będziemy mogli zarejestrować. Chcąc działać jako organizacja jawna, musimy stworzyć regulamin organizacyjnym statut, musimy zarejestrować działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kiedy dopełnimy wszelkich formalności, możemy rozpocząć działalność statutową.

Jak wygląda działalność statutowa? Dajmy na to, że założyliśmy stowarzyszenie o profilu kulturalnymi chcemy organizować festiwale teatralne. Jako stowarzyszenie, po pierwsze łatwiej będzie nam zdobyć fundusze na przeprowadzenie działań, po drugie będziemy bardziej wiarygodni, po trzecie – będziemy mogli budować trwałe, oparte na wzajemnym zaufaniu relacje z partnerami, dzięki którym łatwiej będzie nam dopiąć celu. Oczywiście będąc stowarzyszeniem musimy pamiętać, że nie możemy z tytułu prowadzonych działań pobierać żadnych korzyści majątkowych. Jest to niezgodne z prawem o stowarzyszeniach. Jeśli ktoś wykryje, że prowadzimy coś takiego, może cofnąć nam wszelkie prawa.

Największą organizacją społeczną działającą na świecie bez wątpienia jest Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc. Jest to ruch zrzeszający blisko sto milionów ludzi na całym świecie, których łączy jedno – chęć niesienia bezinteresownej pomocy każdemu – dosłownie każdemu, kto jej potrzebuje. Przynależność do tej organizacji to prawdziwe wyzwanie i możliwość zdobywania doświadczenia na różnych płaszczyznach – organizacyjnych, logistycznych czy też tych związanych bezpośrednio z pomaganiem, czyli jeżdżenie w rejony konfliktów zbrojnych, prowadzenie szpitali, opieka nad jeńcami wojennymi i tak dalej. Aby móc działać w ich szeregach, należy zapoznać się z wymaganiami i zgłosić do najbliższego oddziału. Każda para rąk do pomocy jest cenna. Warto bowiem zauważyć, że Czerwony Krzyż zajmuje się pomocą nie tylko w czasie wojny, ale także w czasie pokoju.

W: Bez kategorii

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© Organizacje Społeczne. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.